30 май 2013 г.

Детски панаир в Етнографския музей с ателие Седянката





Заповядайте тази събота и неделя, 1 и 2 юни, от 10 до 17 ч. на Детския панаир в залите на Етнографския музей, където майсторките от ателие СЕДЯНКАТА ще научат малките ни посетители да вдяват игли, да връзват възли и да правят бодове. Всяко дете ще си изработи платнена кукла в народна носия, а по-сръчните ще могат да украсят кърпата за глава с кене, да избродират престилката с кръстчета и да си преплетат совалки за коланчето.

Ателие Седянката в Етнографския музей (Детски панаир 2012)

Ателие Седянката в Етнографския музей (Детски панаир 2012)

И тази година Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН е партньор на Фондация EASYART в Петото издание на Детски панаир (1 – 2 юни 2013 г.), който предлага разнообразна програма oт ателиета със свободен достъп за децата на столицата. Пълната програма на панаира ще намерите тук.

27 май 2013 г.

Представяне на книгата "Разкази за чудеса" от Вихра Баева


Представянето на книгата "Разкази за чудеса. Локална традиция и личен опит" (второ допълнено и преработено издание) от доц. д-р Вихра Баева, ИЕФЕМ-БАН, ще се състои на 4 юни 2013 г. (вторник) от 18.00 ч. в Заседателна зала № 2 на Ректората на СУ "Св. Климент Охридски", Северно крило. Книгата ще представят проф. д.ф.н. Албена Георгиева и д-р Горан Благоев.

Допълнителна информация за книгата можете да намерите тук.

Представяне на книгата "Балкански мотиви в езика и културата на българите" от Ирина Седакова


Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и Академично издателство „Проф. Марин Дринов” Ви канят на премиерата на книгата „Балкански мотиви в езика и културата на българите от д.ф.н. Ирина Седакова. 

Премиерата ще се състои на 28 май 2013 (вторник) от 17.00 часа в Етнографския музей, ул. Московска 6А, Зала 19.

Допълнителна информация за монографията ще намерите тук.

23 май 2013 г.

Изложба "Пастирската дърворезба в Средногорието"




Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН гостува на Втория национален събор на овцевъдите в България (24 – 26 май 2013 г., Петропавловски манастир) с тематичната изложба „Пастирската дърворезба в Средногорието” (куратор: гл.ас. д-р Елена Водинчар). 

Изложбата се посвещава на стогодишнината от рождението на видния български етнограф проф. Иван Коев (1913 - 1984), благодарение на чиито научни експедиции и събирачески усилия Етнографският музей днес притежава богата колекция от уникални експонати, свидетелства за старинното дърворезбено творчество у българите. 

Кои са те, народните майстори овчари, какво знаем за тях и тяхното светоусещане? Изложбата търси отговор на тези въпроси като се опитва да разчете техния майсторлък – пастирската дърворезба, с нейните особености откъм материал, форма, техника и орнаментика. 

Пастирската дърворезба от Средногорието се простира върху най-различни предмети от бита на българина. Хурки, овчарски чашки, лъжици, солници, лъжичници, просфори, куки, столчета, геги, кобилици, ракли, хомоти – това е само една малка част от многобройните предмети, дело и творчество на пастирите-дърворезбари.

20 май 2013 г.

Блажно наддумване, сурвакари и клезмер в Етнографския музей в Европейската нощ на музеите

И тази година Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей (ИЕФЕМ-БАН) привлече хиляди посетители със своята атрактивна и богата програма за 18 май – Европейската нощ на музеите.

Освен юбилейната изложба по повод 120-годишнината от създаването на Народния музей, чийто наследник е и Етнографският музей, посетителите имаха възможност да разгледат и две новооткрити изложби: „Кръстът в европейската култура”, с която Посолството на Ирландия в България отбелязва ирландското председателство на Съвета на Европейския съюз, и „Записани в книгата на живота”, посветена на 70-годишнината от спасяването на българските евреи. 

В 18.30 ч. „Изгреяла е месечинка” огласи централното стълбище на бившия Царски дворец в изпълнение на студенти от Софийски университет „Св. Климент Охридски” и проф. д.изк. Лозанка Пейчева, директор на ИЕФЕМ-БАН, задавайки тон и настроение за вечерта. В музикалната програма на музея се включи и малкият китарист Калоян Иванов, възпитаник на Читалище „Николай Хайтов” – София. 

В 19 ч. програмата продължи под кестените в градинката зад Двореца с „блажно наддумване”, вдъхновено от „Фолклорен еротикон” (съст. Флорентина Бадаланова), в изпълнение на Николай Кенаров и Илия Атанасов, абсолвенти от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, с режисьор Александър Събев и научен консултант гл. ас. д-р Григор Григоров (ИЕФЕМ-БАН). 

След „блажното” народно творчество, което развесели и малки, и големи, посетителите бяха изненадани от гръмкото шествие на сурвакарска група от земенското село Пещера с ръководител Стоян Стефанов, които разиграха „Сурвакарска сватба” и продължиха да обхождат пространството около Двореца, наелектризирайки въздуха с дрънченето на своите звънци и хлопатари.

Филмовата програма, представяща живото културно наследство на България, също беше посрещната с голям интерес. От 20 ч. в най-представителната зала на музея бяха показани късометражни филми за високото многогласно пеене от Долен и Сатовча, Чипровските килими и обреда Сурва от Пернишко.

Малко по-късно, от 21 до 22 ч. в залите на изложбата, посветена на българските евреи, гостите на музея се насладиха на прочувствен клезмер във виртуозно изпълнение на младите музиканти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” – Незиха Ибишева (цигулка), Кирил Павлов (вибрафон) и Георги Величков (акордеон).

До полунощ музеят беше изпълнен с оживление и приповдигнато настроение, за което свидетелстват и отзивите в книгата за впечатления: „Нощ като тази, тръпка да те полази.” – е написал анонимен посетител.


ФОТОГАЛЕРИЯ

Музикални изпълнения на студенти от СУ "Св. Климент Охридски" и проф. д.изк. Лозанка Пейчева, директор на ИЕФЕМ-БАН

 
















"Блажно наддумване" (по текстове от "Фолклорен еротикон", том I, съст. Флорентина Бадаланова) с участието на Николай Кенаров и Илия Атанасов, НАТФИЗ. Режисьор: Александър Събев, костюми: Ирина Василева, консултант: гл. ас. Григор Хар. Григоров, ИЕФЕМ-БАН.




















Сурвакарска група от с. Пещера, общ. Земен, обл. Перник























Клезмер в изпълнение на студенти от Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" - Незиха Ибишева (цигулка), Кирил Павлов (вибрафон) и Георги Величков (акордеон)





Юбилейна изложба "120 години Народен музей"
















Изложба "Кръстът в европейската култура"
















Изложба "Записани в книгата на живота"


15 май 2013 г.

Европейска нощ на музеите - 18 май 2013 г. (събота)



ПРОГРАМА

ИЗЛОЖБИ

Изложбата „120 години Народен музей” (куратори: Андрей Тонев и Анита Комитска) проследява историята и институционалното развитие на Народния музей, чийто наследник е Етнографският музей, чрез архивни документи и богат снимков материал. Изложбата разкрива богатството и очарованието на етнографското наследство на българските етнически територии – днешна Централна и Северна България, Тракия, Македония, както и Северна Добруджа, Бесарабия, Банат и Мала Азия, както и на други етнически общности обитавали българските земи – каракачани, арменци, роми калайджии и др. 

Изложбата „Записани в книгата на живота...” (куратор: Анита Комитска), посветена на 70-годишнината от спасяването на българските евреи, показва духа на хармония, единение и взаимна почит между двата народа. Ще бъдат изложени ритуални еврейски  предмети от еврейски синагоги, празника Шабат, много снимки и документи, свързани със спасяването. Акцент в изложбата са наградите от авторитетни еврейски организации, връчени посмъртно на Цар Борис III. Ще има кът с книги и списания, където посетителите ще могат да се запознаят допълнително с историята и културата на евреите по българските земи.

Изложбата „Кръстът в европейската култура” (куратор: Иглика Мишкова) се организира от Посолството на Ирландия в България като основно културно събитие по време на ирландското председателство на Съвета на Европейския съюз. Изложбата ще представи както истински кръстове, така и снимки на кръстове от различни европейски държави.
ЖИВО НАСЛЕДСТВО

19:30   СУРВАКАРИ от Пернишко
20:00   Прожекция на ФИЛМИ, представящи български кандидатури за Представителните списъци и регистри на нематериалното културно наследство на човечеството на ЮНЕСКО
ФОЛКЛОРНИ ЗАКАЧКИ и ИМПРОВИЗАЦИИ

18:30   Музикални изпълнения на студенти от СУ „Св. Климент Охридски” и ученици
19:00   БЛАЖНО НАДДУМВАНЕ (вдъхновено от „Фолклорен еротикон”) – на всеки половин час. С участието на Николай Кенаров и Илия Атанасов, абсолвенти от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. Режисьор: Александър Събев. Научен консултант: Григор Григоров.
21:00   КЛЕЗМЕР музика в изпълнение на Незиха Ибишева – цигулка, Кирил Павлов – ударни инструменти, Георги Величков – акордеон, студенти от Националната музикална академия „Панчо Владигеров”.

Пълна програма и карта за Европейската нощ на музеите в София можете да намерите тук