29 май 2014 г.

Изложба "Куклен свят"





Изложба „Куклен свят

ИЕФЕМ-БАН, 30 май- 30 септември, 2014 г.

Партньори:

- Недка Капралова, колекционер на кукли.

- Ботаническа градина – БАН.

- Фондация „Моят музей”.

- Социална група „Седянка”



Екип:

гл.ас. д-р Елена Водинчар, куратор.

д-р Яна Гергова – графично оформление и дизайн,

 Георги Царев – подбор на етнографски експонати,

Веселин Апостолов – технически изпълнител.

Детски ателиета: Фондация “Моят музей” и социална група “Седянката”.



В Етнографския музей при ИЕФЕМ-БАН се съхранява колекция кукли, събирана в продължение на 60 години и представяща народите по света. Голяма част от експонатите са кукли-сувенири, но се срещат и театрални, традиционни, обредни. В зависимост от тази или онази народна традиция куклите са изработени от слонова кост, порцелан, текстил, дърво, слама, хартия. От гледна точка на етнографията тази малка сбирка има капацитета да представи куклата в нейното историческо развитие. Предвид този факт се стигна до идеята да се създаде камерна изложба, а като време на презентиране е избран международният Ден на Детето – 1 юни. Все пак куклата е и най-древната играчка. Освен това с помощта на куклата децата възприемат света, развиват своето въображение, учат се да общуват и изграждат навици за комуникация.

Коктейлът след официалното откриване на изложбата се осъществява с любезното съдействие на Винарска изба „Ямантиев“ – Ивайловград.




27 май 2014 г.

"Лято в музея"



Фондация Изиарт съвместно с ИЕФЕМ–БАН ви представят проекта "Лятно училище в музея" - уникално по рода си лятно училище, което ще се проведе през месец юни в шест столични музея.
Децата ще бъдат посрещнати със специално изработена за целта програма.
Проектът е предвиден за деца от първи до четвърти клас, организирани в групи по 20. Идеята е децата да се запознаят по забавен и интересен начин с експозициите и същността на музеите.
Програмата е петдневна /от понеделник до петък/ и ще се провежда през всяка от четирите седмици на месец юни. Включва теоретични и практически занимания всеки ден между 10:00 и 17:00 часа /като се предвиждат почивки и време за обяд/.
Занятията ще се провеждат от квалифицирани специалисти - от съответния музей, а в Музей за история на София, Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН /Етнографски музей/, Национален археологически институт с музей при БАН /Археологически музей/ нашите партньори от Детска архитектурна работилница ще се включат със специално адаптирана програма.

Повече информация на Facebook страницата на Easyart Bulgaria и записвания:

+359 876753899 - Петя Ангелова от 10:00 до 18:00 часа






23 май 2014 г.

Семинар на тема „Глобалната балканска циганска музика: присвояване и репрезентация”






27 МАЙ 2014 г.
14 ЧАСА
ИЕФЕМ–БАН, ЗАЛА 19 ( УЛ. "МОСКОВСКА 6А")




Два института при Българската академия на науките са домакини на семинар, свързан с балканската музика през американска преспектива: Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и Институт за изследване на изкуствата при БАН. Проявата е част от проекта „Стимулиране на развитието на научния потенциал в изследванията на културната памет, културното наследство и идентичности(ИЕФЕМ-БАН) и семинара „Нови идеи в етномузикологията” на Изследователска група „Етномузикология” (ИИИ-БАН). Участници са изследователи от Секция Етномузикология и етнохореология (ИЕФЕМ-БАН) и Сектор „Музика” (ИИИ-БАН).
Тема на семинара е „Глобалната балканска циганска музика: присвояване и репрезентация”. Гост-лектор е Керъл Силверман/Carol Silverman  професор по антропология и фолклор в университета Орегон–САЩ, която е известен изследовател, популяризатор, преподавател и изпълнител на балканска и ромска музика. Проф. Силверман е активен участник в балканската култура повече от тридесет години. Днес тя се фокусира върху балканската ромска музика (главно от България и Македония в американски и западноевропейски диаспори) като пресечната точка на политика, музика, човешки права, равенство, държавна политика и медийно представяне. „Балканската циганска музика се разглежда едновременно като стока, фигура на мултикултурализма и мощен символ за идентичност на групата в космополитни контексти.
Модератори на срещата са проф. д.изк. Лозанка Пейчева (ИЕФЕМ-БАН) и доц. д-р Венцислав Димов (ИИИ-БАН, СУ „Св. Климент Охридски”).