5 юли 2015 г.

Откриване на изложба „България в себе си кътам“





На 7 юли 2015 г. от 18:00 часа  в  Националния етнографски музей при БАН, площад „Княз Александър I Батенберг” 1, ще се състои откриването на изложба „България в себе си кътам“.

На изложбата ще бъде представена личната колекция от автентични народни носии и накити на Ваня Велкова, събирани и проучвани от всички етнографски региони на България в продължение на години. Повечето от носиите и накитите, които г-жа Велкова е наследила и съхранява, са от нейните два големи рода, други е получила дарение от възрастни хора или техни наследници. Заедно с това тя събира, проучва и систематизира легенди и предания, песни и приказки във връзка със селищата, от които са притежаваните от нея народни носии. 

Експонатите от уникалната колекция обхващат периода от края на XIX до 50-те години на XX век. В допълнение към колекцията от традиционни български костюми и накити, на изложбата ще бъдат представени стари и нови образци на калоферска дантела, копривщенско кене, автентични предмети за бита на българите от XIX и първите години на XX век, снимки и други. 

Ваня Велкова е носител на Грамота и Паметен медал „Българино, знай своя род и език!”, Грамота „За заслуги и принос за съхраняване на историческата памет на Пловдив” и други отличия в България и чужбина.
Изложбата ще остане експонирана до 7 август 2015 г. в залите на Националния етнографски музей.

Представяне на сборник в рамките на научно-изследователска работилница "Мобилност. Миграции. Култура"





На 07 юли (вторник) 2015 г. от 16.00 ч. в зала 19 на ИЕФЕМ – БАН (ул. Московска 6А) в рамките на научно-изследователска работилница "Мобилност. Миграции. Култура" гл. ас. д-р Светлана Антова ще представи сборника:

MIGRATION IN THE SOUTHERN BALKANS: FROM OTTOMAN TERRITORY TO GLOBALIZED NATION STATES

(Vermeulen, H., M. Baldwin-Edwards and R. van Boeschoten,
IMISCOE Research Series. Publisher: Springer, 2015)

Автори на две от главите в книгата са учените от ИЕФЕМ – БАН – доц. д-р Петко Христов и доц. д-р Николай Вуков. Самият сборник е със свободен достъп и може да го разгледате тук.

Заповядайте!