21 декември 2012 г.

Фолклорни кванти на Игнажден



В навечерието на Коледните празници Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей беше домакин на събитието „Фолклорни кванти на Игнажден”, събрало заедно екипа на домакините и колегията от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика. Гостува Институтът за изследване на населението и човека. За настроението на присъстващите се погрижиха музикантите от „Акустик Бенд” с ръководител Валтер Топалов. В самото начало на празника директорът на ИЕФЕМ-БАН проф. д.изк. Лозанка Пейчева откри етнографската изложбата-базар „Коледа в Етнографския музей” с автор Анита Комитска, представяща този празник в контекста на града и селото и чрез произведенията на майсторките от ателие „Седянката”. Вечерта продължи с подобаващо настроение, с много народна хора и песни, със забавни игри.  Директорите на трите института – домакинът проф. д.изк. Лозанка Пейчева, доц. д-р Димитър Тонев (ИЯИЯЕ-БАН) и доц. д-р Антоанета Христова (ИЕНЧ-БАН) подчертаха обединяващата сила на музиката и празника и единодушно обещаха да съдействат подобни срещи между тези работещи в отдалечени области на познанието учени да продължат и да се развият и в други посоки.



7 декември 2012 г.

Премиера на филма "Разбърканите нишки" на Веселка Тончева









Сценарий - Веселка Тончева
Режисьор - Екатерина Минкова
Оператор - Камен Колев
Продукция - КАЙА вижън

Филмът представя областта Голо Бърдо, която след Балканските войни (1912-1913 г.) и обявяването на независима Албания, остава на албанска територия. Хората от двадесет и едно, по онова време български села вече почти 100 години живеят като албански граждани.

„Герои” на филма са голобърдците – с трудното си всекидневие и с шумното си празнуване, с въпросите „кои сме ние” и „на кого принадлежим”, с мъките и радостите от живота в суровата планина, със „затворената” граница, спомените за времето на Енвер Ходжа и с бункерите насред нивата, с ритуалните песни на сватба и наздравиците на споделената трапеза... с живота, видян като филм.

Нишките в живота на тази общност са разбъркани, но становете продължават да тъкат носии за невестите, за онези, които не са напуснали родното Голо Бърдо и са останали свързани със земята на предците си.

Филмът е изработен по проект „Песента като маркер на общностната идентичност: два частни случая”, финансиран от Фонд „Научни изследвания” – МОМН, с ръководител доц. д-р Веселка Тончева – Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН.

/http://www.domnakinoto.com/index.php?page=movies&id=1480/